A gazdasági környezet kedvező a gabonaágazat és a bioetanol-gyártás fejlődéséhez, a közvetlen támogatások, a vidékfejlesztési támogatások és az alacsony hitelkamatok ugyanis jó alapot teremtenek az előrelépésre.
A gazdák számára a bioetanol-gyárak kiszámítható, megbízható és jövedelmező piacot jelentenek, mivel évről évre nagyobb mennyiségben vásárolnak fel kukoricát. A gyárak az előállított bioetanol nagy részét exportálják, Magyarország pedig Franciaország után az Európai Unió második legnagyobb nettó exportőre etanolból 2012 óta. A bioetanol-export dinamikusan, 2012 óta több mint kétszeresére bővült az elmúlt években, értéke 2016-ban 296 millió euró volt.
A bioetanol-gyártás tehát piacot jelent a gazdálkodóknak, növeli a vidéki foglalkoztatást, emeli a magyar hozzáadott értéket, valamint jelentősen hozzájárul az agrárexporthoz és egyenleghez. Mindemellett a gyártás során kiváló minőségű, magas fehérjetartalmú gabonatörköly is képződik, ami nagyon jól hasznosítható az állattenyésztésben, ezzel is csökkentve a GMO-tartalmú szója importját.
Forrás: MTI / FM