P - fogalomtár - Hasznositsd.hu
   social

fogalomtár

Keresés a Fogalomtárban
Begin with Contains Exact termSounds like
Term Definition
Papírhulladék

A papírt – illetve annak ősét - már több mint kétezer éve ismerjük, Kínából indult világhódító útjára. Fő alapanyaga a növényi rost, ami többféle növényből (például fenyő és nyár-félék, bambusz) is kinyerhető. Újabban, környezetvédelmi okokból, egyre elterjedtebb a hulladékpapírból készített, újrahasznosított papír.
Bár természetes alapanyagról van szó, a gyártás jelentős vízszennyezéssel jár, és a papír előállításához sok fára van szükség. Egy tonna fehér papírhoz kb. 2 tonna fára és kb. 400 m³ vízre van szükség. Ezzel szemben egy tonna újrapapír előállításához kb. 1 tonna fekete-fehér újságpapír és 100 m³ víz szükséges.
Papírból ma már nagyon sokféle van, és ezek típustól függően 1-5 hónap alatt bomlanak le.

 

Mi legyen a feleslegessé vált papírral?

 

Vásároljunk tudatosan!
Ma már szinte mindenhol elérhetőek az újrahasznosított papírok. Míg korábban ezek minősége rosszabb, ára viszont magasabb volt a normál papírnál sokan nem a környezetbarát megoldást választották. Ma az újrapapír minősége és ára is megegyezik a normál papíréval, így valós alternatívává válik az újrapapír.

 

Használjunk kevesebbet!
A legjobb hulladék az, ami meg sem termelődik, épp ezért törekedjünk a megelőzésre.
Mondjunk nemet az ingyenesen terjesztett reklám-és szóróanyagokra, ne használjunk felesleges csomagolóanyagokat, írjunk a papír mindkét oldalára, ne használjunk papírtörlőt. Irodában törekedjünk a dokumentumok elektronikus javítására és tárolására, kerüljük a nyomtatást.

Ne dobjuk ki, lehet, hogy más még elolvasná!
Mielőtt kidobnánk a feleslegessé vált újságokat, érdemes körülnézni a környezetünkben, nincs-e olyan, aki esetleg szívesen elolvasná azokat. Ugyanez igaz a könyvekre is, a kiselejtezett darabokat adjuk oda valakinek, vagy vigyük el az antikváriumba, adományozzuk egy könyvtárnak vagy egy iskolának.

 

Gyűjtsük szelektíven!
A különböző papírfajták (irodai papírhulladék, újságpapír, reklámanyagok, csomagolóanyag, karton) általában szelektíven gyűjthetőek, de nagyon fontos, hogy zsíros, olajos, ételmaradvánnyal vagy egyébbel szennyezett papírt ne dobjunk a szelektív gyűjtőbe. Ha a papírcsomagolás például még egy műanyag fóliát is tartalmaz, válasszuk azt le a papírról, csak úgy dobjuk be.

 

Mi lesz a kidobott csomagolópapírral?
A szelektíven gyűjtött papír újrafeldolgozásra kerül. A válogatás után a papírhulladékot a papírgyárakba szállítják, ahol főleg csomagolóanyagként használt hullámkarton készül belőle. De az újrapapírból irodapapír, füzet, sőt még bútor is készíthető.

 

Permakultúra

A permakultúra fogalmát az ausztrál Bill Mollison alkotta meg. Maga a szó a „permanent agriculture”, azaz az „állandó mezőgazdaság” kifejezésből származik. Alapgondolatának lényege, hogy az ember számára hasznos állat-és növényfajokból létre lehet hozni a természetes életközösségekhez hasonlóan működő ökológiai rendszereket. Ezáltal az emberi szükségletek megteremtése nem rombolni fogja a környezet, hanem épp ellenkezőleg, javítja azt.
Már egy egészen picike konyhakertet ki lehet alakítani a permakultúra elvei szerint, ahol létrejöhet egy önmagát fenntartó rendszer. A permakultúra-kert nélkülözhetetlen elemei a komposztáló, a kis kerti tó, és egy csapatnyi tyúk is, akik megajándékoznak bennünket friss tojással. Itt nincs szükség permetezésre, mert a kártevőket természetes ellenségeik pusztítják el, nem keletkezik szemét, mert a szerves anyagok a komposztálóba kerülnek. Mollison szerint, ha mégis elszaporodnak a kártevők, az annak a jele, hogy felborult a kert egyensúlya, amit helyre kell állítani.

Polietilén-tereftalát (PET)

Az ásványvizes és üdítős palackok leggyakoribb alapanyaga. Az újrahasznosítás során a szín és anyag szerinti válogatás után PET- darálékot, majd granulátumot készítenek. Ebből készülhet ismét PET- palack, de más termékek- például pelenka, geotextília, ruha- gyártásához is felhasználják.

Polipropilén

Az élelmiszeriparban széles körben használt csomagolóanyag, alacsony víz-és oxigénáteresztő képessége miatt. Felhasználják például tejtermékek, majonézek, mustárok flakonjaihoz, de gyártanak belőle írószereket, járműalkatrészeket is. Újrahasznosítás során dézsát, ládát, akkumulátor házat és egyéb kisebb igényű termékeket készítenek belőle.

Polisztirol

A polisztirolból sok mindent készítenek, de jellemzően hablemezek, poharak, eldobható ételhordó edények és műanyag evőeszközök anyagában található meg. A polisztirol veszélyes az egészségre nézve, ugyanis a vele érintkező élelmiszerekbe sztirol kerülhet. Ezt az anyagot pedig a WHO nemzetközi rákkutató intézete lehetséges rákkeltő anyagként tartja számon, ami a hormonháztartást is megzavarja, és a termékenységet is befolyásolhatja.
A polisztirolt ne dobjuk a szelektív gyűjtőbe, hulladékudvarokban lehet azt leadni, és számos cég is gyűjti újrahasznosítás céljából. Másodnyersanyagként főleg az építőipar használja fel, például adalékanyagként könnyűbetonban és készítenek belőle ablakkeretet.

PVC vagy Polivinil-klorid

Klórtartalmú, hőre érzékeny, kemény műanyag, számos helyen felhasználják. Készítenek belőle vízvezeték-és szennyvízcsöveket, tartályokat, csapokat, viaszos vászon terítőket, padlóburkolatokat (pl. lakossági felhasználásra, kórházak, iskolák vagy sportlétesítmények részére)
Klórtartalma miatt előállítása és égetése során is mérgező vegyületek szabadulnak fel.
Újrahasznosítható, csöveket, kerti eszközöket készítenek a PVC hulladékból, és előfordul olyan is, mikor egy adott termék hulladékából ugyanazt a terméket állítják elő, például padlóburkolatok esetében.